14 444 & 14 333

Hlavní stránka » Aktuality » Výjezdy » Zemětřesení ve střední Itálii – 24.8.2016

Zemětřesení ve střední Itálii – 24.8.2016


Zemětřesení ve střední Itálii – 24.8.2016 – Zapojení složek Odřadu speciálních prací ZS ASČR Praha‑západ

Dne 24.8.2016 v ranních hodinách došlo ve střední Itálii k ničivému zemětřesení. Na základě této události a na základě výzvy partnerské organizace Samaritan International, aktivoval Odřad speciálních prací ZS ASČR Praha-západ pohotovost. Během 24 hodin po události byl záchranný tým Odřadu speciálních prací připraven vyrazit pomoci na místo katastrofy. S ohledem na to, že partnerské samaritánské organizace v Itálii (WK, ANPAS) nakonec nepožadovaly pomoc v rámci společného zásahu v koordinaci SAMI, vyrazil do Itálie 25.8.2016 pouze tříčlenný průzkumný tým Odřadu speciálních prací, který na místě katastrofy monitoroval situaci a hodnotil, zda bude třeba do Itálie vyslat celý záchranný tým Odřadu speciálních prací.

Tříčlenný tým složený z Tomáše Kašpara, Michala Milbauera a Jiřího Čermáka v Itálii zkontaktoval složky řízení civilní ochrany a zapojil se do sledování organizace záchranných prací na místě katastrofy. Zde byla učiněna i oficiální nabídka pomoci Itálii postižené zemětřesením. Po zhodnocení situace tříčlenný průzkumný tým dne 27.8.2016 opustil Itálii a 28.8.2016 v nočních hodinách dorazil zpět do České republiky.

Z pohledu ZS ASČR Praha-západ lze misi v Itálii hodnotit jako úspěšnou, jelikož Odřad speciálních prací ZS ASČR Praha-západ získal velmi cenné zkušenosti, které mohou být použity při budoucích zásazích. Zároveň byla na tomto případu ověřena akceschopnost a rychlost reakce Odřadu jak pro akce na území České republiky, tak v zahraničí. 

Partneři:

czech aviation centre zdravtex uuzssk mandisan xena samaritan most k domovu hodinky 4pm